Thursday, Dec 13th

Last update12:12:00 AM GMT

Font Size

Cpanel
You are here: Frontpage Feature Articles מאמרים אריאל שרון הלך לעולמו

אריאל שרון הלך לעולמו

  • PDF
TRANSLATE TRANSLATE
אריאל שרון הלך לעולמו

ראש הממשלה נטמן לצד רעייתו לילי • מוקדם יותר התקיימו טקסי אשכבה בכנסת ובאתר ההנצחה בלטרו

גלעד ועומרי סופדים לאביהם

עת להיפרד: ראש הממשלה ה-11 של מדינת ישראל, אריאל שרון ז"ל, שנפטר ביום שבת והוא בן    נטמן בגבעת הכלניות לצד רעייתו לילי. בטקס הלוויה נשאו דברים הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ ובניו עומרי וגלעד. אלפי אח"מים, שרים, נציגים ממדינות זרות ואזרחים מן השורה הגיעו לחלוק לשרון כבוד אחרון.
"אריק, המפקד, רבים היו התארים שליוו אותך לאורך השנים ונדמה לי שזה התואר שהגדיר אותך טוב מכולם", ספד לו הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ, "גם כאן, על הגבעה בה יפרחו בקרוב כלניות ראשונות ניתן לזכרו בבהירות את המפקד שהיית, על אף השנים הרבות שחלפו מאז פשטת מדיך".
הרמטכ"ל גנץ התייחס להחלטה שהתקבלה אמש, לפיה "עיר הבה"דים" המוקמת בימים אלה בנגב תיקרא על שמו של שרון. "לא הנחת לרגע את מימוש חזונו של בן גוריון, אותו הותרת כצוואה ואנו מחויבים אליו. בסיסים רבים של צה"ל עולים לנגב, אל קרית ההדרכה שתישא את שמך. חיילי צה"ל שיוכשרו בעתיד יעניקו משמעות נוספת להבטחה כי גם בעתיד תוסיף להאיר את דרכם של דורות בוניה ובנותיה של המדינה".
"נוח בשלום המפקד. האדמה עליה ביססת את משפחתך ועליה לחמת כאריה המתגבר בכל קרב היא האוספת אותך אליה למנוחת עולמים. 38166 האלוף אריאל שרון, לוחם, מפקד, מצביא", סיכם גנץ והצדיע לזכרו.

"הקמת מאה יישובים יותר מכל אחד אחר"

בנו של אריאל שרון, גלעד, ספד לאביו ומנה את הישגיו הרבים במשך שנותיו ותרומתו הגדולה למען המדינה. "קרוב לשישים שנה נמצאת בחזית האירועים בישראל, תוך שאתה לוקח בהם חלק פעיל ומרכזי. אין תחום במדינה שלא נגעת בו: מביטחון המדינה, בחקלאות, בתעשייה, בבנייה, וביחסי החוץ. גם מי שיש בליבו עליך בשל אובדן הישובים בעזה, כדאי שיזכור אתה הקמת בארץ ישראל 100 ישובים יותר מכל אחד אחר".
"הביטו סביב", הוסיף, "הנוף יפה עד כאב, במשך שנים סיירנו יחד בשדות האלה. כשהייתי ילד אתה נהגת בג'יפ וכשגדלתי נהגתי אני בסיורים ארוכים לעיתים היינו מדברים ולעיתים שתקנו שעות. היית מביט חלופות בנוף ובקבר של אמא. אינך באמת חי במקום אם אינך קובר בו את מתיך, כך אמרת".
גלעד סיפר על רגעיו האחרונים של אביו. "ביום שבת. בחדר 10 במחלקה בתל השומר, אנחנו היינו לידך, נכדיך מתרוצצים בחדר, המולה של בית. השיחה עירנית וקולחת ורק גיבור המחזה שוכב ללא ניע. אריק (לביא) ואריק (אינשטיין) שרים לאריק. אני מחזיק את ידך.. אבי הגווע. אבא אהוב חזרת הביתה", סיכם.

אלופי המטכ"ל הצדיעו לשרון

אחרי שאתמול עברו על פני ארונו של רה"מ לשעבר אריאל שרון ברחבת הכנסת אלפי אנשים, היום התקיים במקום טקס אשכבה ממלכתי - ולמעשה בינלאומי. הטקס הועבר בשידור ישיר באתר "ישראל היום". באירוע, שהחל בשעה 9:30, נשאו דברים נשיא המדינה שמעון פרס, ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו''ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין.
בשעה 13:00 הגיע הארון לרחבה באתר ההנצחה בלטרון, שם הצדיעו לו אלופי המטה הכללי וחלקו לו כבוד אחרון. שמונה אלופים מלווים את ארונו של שרון על הקומנדקאר, וימשיכו במסע אל גבעת הכלניות שם יובא למנוחת עולמים. בשנת 1948 השתתף אריאל שרון בקרב על לטרון במלחמת השחרור. שרון נפצע קשה באותו קרב, כשחלק מחבריו נפלו. הקרב נחשב לאירוע מכונן בחייו של שרון.
הבוקר התקיים במשכן הכנסת טקס אשכבה ממלכתי - ולמעשה בינלאומי. הטקס הועבר בשידור ישיר באתר "ישראל היום". באירוע, שהחל בשעה 9:30, נשאו דברים נשיא המדינה שמעון פרס, ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו''ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין.
בניו של שרון מלווים אותו בדרכו האחרונה
בשעה 13:00 הגיע הארון לרחבה באתר ההנצחה בלטרון, שם הצדיעו לו אלופי המטה הכללי וחלקו לו כבוד אחרון. שמונה אלופים מלווים את ארונו של שרון על הקומנדקאר, וימשיכו במסע אל גבעת הכלניות שם יובא למנוחת עולמים. בשנת 1948 השתתף אריאל שרון בקרב על לטרון במלחמת השחרור. שרון נפצע קשה באותו קרב, כשחלק מחבריו נפלו. הקרב נחשב לאירוע מכונן בחייו של שרון.
"אריק היה איש אדמה"
הנשיא פרס ספד לשרון: "זכורני שבראשית שנות החמישים, כמפקד התבקשתי להציג בפני דוד בן גוריון קצין צעיר. הוא היה אז סטודנט להיסטוריה. בעל רעיונות מקוריים להכות בפדאיון שהסתננו לירושלים. התיאור שקיבלתי עליו נשמע באוזניי כשיר יותר מאשר ביוגרפיה. נאמר לי שהוא חכם ואמיץ - בלתי שיגרתי ונועז. בעל כושר הנהגה וכושר החלטה נחוש. הוא חייל שאינו חת מאויב. ואזרח שאינו נבהל מחזון. צעיר זה, אריק שרון שמו, נולד לגדולות. נפגשנו עמו ומיד נוצרה בינינו חברות. חשתי שלפני צעיר שהוא משכמו ומעלה, נכון לשרת את עמו עד תום, וביכולת נדירה. בן - גוריון אהבו ממבט ראשון. דבריו כבשו לבבות. ופקודיו הלכו אחריו בעיניים עצומות. ובהיפגע אחד מהם הוא לא עזבהו עד להחלמתו המלאה. משפחות השכולות שיקיריהם נפלו בקרב הוא היה אח ומנחם. הוא ידע לספר גבורתם בשפה מרגשת ובלתי נשכחת. ישראל אהבה אותו והוא אהב את בניה ורגביה".
"אריק היה איש אדמה. ריחה ערב לאפו ואת תלמיה הוא חרש, זרע וקצר. על שלומה הוא הגן כאריה, את בניה הוא לימד קשת ואת צעיריה להניף חרמש. וכשהיה כבר אגדה צבאית בחייו, הוא לא פסק לשאת עיניו ליום שבו ישראל תשכון לבטח. בניה ישובו לגבולם. והשלום יפקוד את הארץ המובטחת. היו פנים באישיותו של אריק שלא נרשמו בביוגרפיה הצבאית שלו. הרגישות שלו שפרצה משתיאר פרח או עץ. פרפר או ציוץ ציפור. וכמובן כשדיבר על חבריו או רעיו. אהבת לילי ואריק הייתה לשם דבר. ילדיו שכנו בליבו והוא קרן להם קסם".

רה"מ נתניהו: "שרון - מגדולי המצביאים שקמו לעם ישראל"

לאחר מכן אמר נתניהו: "אריאל שרון היה מגדולי המצביאים שקמו לעם ישראל ולצבא ההגנה לישראל, אריק שייך לדור המייסדים. קוממיות ישראל היתה מותנית בראש ובראשונה בהעמדת דור לוחמים יהודיים שיחדשו את מורשת הגבורה היהודית בארץ ישראל, מורשת שנראה היה שעברה מהעולם משנות הגלות. לאריק שרון היה תפקיד מרכזי בבניית מורשת גבורה זאת. הוא לחם בשורות צבא ההגנה לישראל במשך שנים ארוכות. ממלחמת העצמאות ועד לקרבות הגורליים של מלחמת יום הכיפורים".
"הוא הניח יסודות מרכזיים, ובראשם תפיסת התגמול והיוזמה, במלחמה נגד הטרור. הוא עשה זאת בהקימו את יחידה 101, כשהוביל לוחמים עטירי תהילה כמאיר ציון וחבריו, אריק גם גילם ויישם בפיקודו את תורת האיגוף בקרב. הוא עשה זאת בצניחה במעבר המתלה במבצע סיני ובקרבות האיגוף הגדולים של מלחמת ששת הימים, אבל יותר מכל, באה לידי ביטוי יכולת התמרון והפיקוד שלו במלחמת יום הכיפורים, כשהוביל את כוחות צה"ל מעבר לתעלת סואץ וכיתר את הארניה השלישית המצרית".
"בצעד הזה, בפיקודו, הוא הביא לשינוי פני המערכה ולסיומה המוצלח של המלחמה שנפתחה בתנאים קשים למדינת ישראל. במעמדים אלה גילה אריק אומץ לב ותושייה שהוקרנו לפקודיו ותרמו תרומה חשובה לעוצמת הלוחמים"

הזמרת שרית חדד ביצעה את שירה של נעמי שמר "אנחנו שנינו מאותו הכפר", ואחריה נשאו דברים סגן נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, ושליח הקוורטט למזרח התיכון, טוני בלייר. ההספדים האחרונים יהיו אישיים יותר כשבפני האורחים והצופים ידברו מרית דנון, מזכירתו של שרון, ושמעון כהנר (קצ'ה), שלחם עימו בצנחנים. קדיש שאמרו הבנים עמרי וגלעד שרון חתם את האירוע.

Last Updated on Saturday, 18 January 2014 13:35